Дефектно Токова Защита- Как да защитим хората и собствеността.
21.05.2021 г. 09:49:59 ч.
Електрическата енергия отдавна е станала неразделна част от нашето ежедневие. Но напред с ползите, които ни носи електричеството крие и сериозни рискове, които не са за пренебрегване, тъй като последствията от тях могат да бъдат фатални!
Поражения от елктрически ток:
Няколко милиампера ток през човешкото тяло са достатъчни за да създадат сериозна опастност. Човек може да бъде поразен от електрически ток при директен допир до тоководещи части, които нормално се намират под напрежение или при индиректен допир, ако допре попаднала под напрежение част от метален корпус на електроуред в резултат на повреда на изолацията.
Сърцето на човек може да издържи на определени стойности на протичащия през него ток:
• 1А- Спиране на сърдечната дейност
• 75mA- Праг на необратима сърдечна фибрилация
• 30mA- Праг на респираторна парализа
• 10mА- Свиване на мусколите
• 0,5mА- Много слабо усещане
Голям процент от пожарите в индустриални и жилищни сгради са резултат от електрическа повреда, основната причина за която е нарушаване на изолацията на кабелите и проводниците.
Когато говорим за риск от поражение на човек от електрически ток, излизане от строя на консуматор на електрическа енергия или възникване на пожар по електрически причини, налице са два различни, но взаимно допълващи се подхода за реализиране на ефективна защита.
1. 1. Превантивни мерки: мерки срещу настъпване на повредата Използването само на качествена и надеждна електроапаратура и електроматериали и стриктното прилагане на действащите у нас стандарти и норми са основната предпоставка за гарантиране сигурността и безопасността на
електрическата инсталация.
2. 2. Действия: своевременно изключване на веригата с повреда
РЕШЕНИЕ: Aпаратурата за защита от токове на утечка - дефектнотокови защити
Как действа дефектнотоковата защита?
Използва се токов трансформатор, чиито първични намотки са фазата (фазите) и неутралата на веригата, която трябва да се защитава. Посоката на навиване на тези намотки е такава, че магнитните потоци създавани от токовете във фазовия (фазовите) проводници и в неутралата взаимно се унищожават. Появата на утечен ток нарушава това равновесие и във вторичната намотка се индуцира ток, пропорционален на утечния ток.
Голям процент от пожарите в сгради се дължат на повреди в изолацията на електрическата инсталация. В мястото на повредата протича ток на утечка към земя. Доказано е, че при стойност на този ток над 500 mA се създава сериозен риск за възникване на пожар. Тъй като ток с такава стойност не може да предизвика изключването на защитаващия автоматичен прекъсвач, навременното изключване на повредения участък може да бъде гарантирано само с прекъсвач за токове на утечка (дефектнотокова защита)